Dárci orgánů - selata

Transplantace je oblasti medicíny, která se zabývá transplantací orgánů. Bohužel, tyto orgány chybí, takže lékaři nemohou pomoci všem potřebným.

Obrovská poptávka po orgánech k transplantaci převyšuje počet dárců. Proto se vědci snaží doplnit nedostatek novými, vypěstovanými v laboratoři orgány. Biotechnologie nyní umožňuje vytvářet buňky a tkáně omezené velikosti. K tomuto omezení nemusí dojít, pokud bychom měli umělou krev, na které momentálně pracují američtí vědci.

Bez zásluh ve vývoji transplantologie nezůstávají ani  polštíspecialisté. Můžeme zde dokonce mluvit o malém přelomu. Vědci přišli na nápad chovu prasat,která by mohla být dárcem orgánů pro člověka. Pokud se všechno podaří geneticky modifikována prasata by mohla být budoucnosti pro transplantaci.

Je to velmi pravděpodobné. Hlavně proto, že prasata, jako jedno z mála zvířat mají DNA podobnou lidské DNA -shoda je v 94 procentech. (vyšší shoda vystupuje jen v případě opic). Prasata jsou však srovnatelné s lidskou fyziologickou kapacitu. Proto jejich potenciál k transplantaci je enormní. Nyní je vše v rukou biotechnologů.

Musí chovat prasata, jejichž geny sníží imunitní bariéru člověka. Bez této schopností lidské tělo pravděpodobně odmítne transplantovaný orgánOrgány a tkáně prasat, která mají genetický modifikované geny, mohou být spásou pro lidi, kteří nemají šanci na získání lidských orgánů.

V Polsku se objevil pouze jeden takový případ. Jedno z selat z laboratorního chovů mělo právě takový gen. Další studie ukáže, zda budou použity v lékařství.